Profesor Richard Scolyer, światowej sławy onkolog zajmujący się rakiem skóry, nie przypuszczał, że sam będzie musiał zmierzyć się ze śmiertelną diagnozą. W maju 2023 roku, podczas pobytu w Polsce, doznał napadu drgawek, po którym badanie MRI ujawniło guz w płacie skroniowym. Postanowił podjąć się eksperymentalnej terapii opartej na badaniach, które sam prowadził. Decyzja wiązała się z ogromnym ryzykiem, ale dała mu nadzieję na dłuższe życie. Czy ten odważny krok otworzy nowe możliwości w leczeniu raka?
Pierwsze objawy guza mózgu u Matthew Carpentera pojawiły się w 2012 roku. Mężczyzna jednak je ignorował. Przez 8 lat żył z glejakiem, nie mając o tym pojęcia. Na co zwrócić uwagę, by nie popełnić jego błędu? Odpowiadamy.Jak podaje European Society for Medical Oncology, glejak uważany jest za rzadki nowotwór. Każdego roku występuje u mniej niż 6 na 100 000 osób. Co ciekawe, glejaki stanowią jednak 80% wszystkich nowotworów ośrodkowego układu nerwowego.
Rozpoznanie guza mózgu nie jest proste. Często pierwsze objawy mylone są z innymi dolegliwościami. Warto jednak przyjrzeć się sobie i swoim bliskim, ponieważ szybka diagnoza jest niezwykle ważna. Według Krajowego Rejestru Nowotworów co roku diagnozuje się około 2800 nowych złośliwych przypadków guza, a około 2300 chorych umiera. Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i najczęściej dotyka pacjentów między 50 a 64 rokiem życia. Ponad 15% chorych to osoby poniżej 19 roku życia.
Znana aktorka Adrianna Biedrzyńska w 2014 roku usłyszała diagnozę: guz mózgu. Lekarze dawali jej do trzech miesięcy życia, jednak walkę z chorobą wygrała i ma się dobrze. Dzieli się swoją historią z innymi, zachęcając do badań, które mogą uratować życie. Na oficjalnej stronie rządowej możemy przeczytać, że według Krajowego Rejestru Nowotworów co roku diagnozuje się około 2800 nowych złośliwych przypadków guza, a około 2300 chorych umiera. Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i najczęściej dotyka pacjentów między 50 a 64 rokiem życia. Mimo to ponad 15% chorych to osoby poniżej 19 roku życia.
Anizokoria, czyli nierówne źrenice, to stan, którego przyczyną nie zawsze jest choroba, jednak warto wiedzieć, że jedna większa źrenica wraz z innymi symptomami może pojawić się w przebiegu udaru pnia mózgu, ale też na skutek ucisku pnia mózgu przez tętniaka.Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nierówność źrenic jest jednym z wczesnych objawów świadczących o wzroście ciśnienia śródczaszkowego - stanowi to zagrożenie życia pacjenta. Jak się okazuje, ten stan może być wynikiem obecności guza lub ropnia mózgu, ale też rozwinąć się na skutek urazu czaszkowo-mózgowego, podczas którego dochodzi do pęknięcia naczyń i rozwoju krwiaka nadtwardówkowego, podtwardówkowego lub śródmózgowego.
Joanna Kryńska, dziennikarka TVN 24 zdradziła niedawno, że przeszła operację usunięcia guza mózgu. W instagramowym wpisie zaapelowała, by nie bagatelizować absolutnie żadnych niepokojących objawów. Kryńska zdradziła też, jak obecnie się czuje. Wcześniej dziennikarka w wywiadach opowiadała, że bolała ją głowa. Bolała mnie regularnie prawa skroń, przez trzy minuty, co trzy godziny. Ból głowy był dziwny i niepokojący - mówiła Joanna Kryńska.
Nie żyje Denisa Zajicova, finalistka kulinarnego programu “MasterChef”. Uczestniczka czeskiej edycji chorowała na guza mózgu. Mimo że podjęła intensywne leczenie, jej życia nie udało się uratować. Influencerka zmarła w wieku 35 lat, we wtorek 2 kwietnia.Smutną informacją podzielił się w mediach społecznościowych mąż kobiety. “Te słowa nie przychodzą mi lekko, ale nasza Deniska przegrała walkę z poważną chorobą" - czytamy na Instagramie.
Świat obiegła smutna wiadomość. Annabel Giles, brytyjska aktorka i znana prezenterka stacji radiowej BBC przegrała walkę z poważną chorobą. W maju 64-latka ujawniła, że zmaga się z glejakiem wielopostaciowym mózgu IV stopnia. W środę bliscy Annabel zawiadomili o jej śmierci.